o mně

Tomáš Karhan, MUDr, homeopatie, homeopat, Praha, 19.5.2014

Narodil jsem se v roce Hada a ve znamení Blíženců. Homeopatii se věnuji od počátku devadesátých let 20. století, kdy se k nám homeopatie s ústupem totality znovu dostala. Nejprve jsem s ní v.roce 1992 zkoušel léčit doma. Vděčným objektem k léčení mi byla zpočátku moje dcera Tereza. Včasným podáním homeopatických léků na počátku akutních nemocí a při drobných úrazech se rychle ukázalo, že uzdravení je zřetelně rychlejší než jsem znal ze své dosavadní lékařské praxe. Proto jsem brzy zavedl homeopatické léky ve své dětské ordinaci v Praze 3 na Jarově.  Pravidelné a myslím, že už mohu říci celoživotní homeopatické vzdělávání spolu s každodenním praktikováním mne vtahovalo do oboru homeopatie stále více.

Jako zjevení na mne zapůsobilo setkání s klasickou homeopatií, kterou jsem začal praktikovat od r. 1994 vedle běžné dětské ordinace na své homeopatické klinice Arnica.

Pojem Homeopatická klinika vychází z anglosaské tradice, k nám ho přivedli naši první systematičtí učitelé z Velké Británie. Není tedy lůžkovým zařízením ale ambulantním homeopatickým pracovištěm. Jméno Arnica je názvem prvého homeopatického léku, který jsem podal. O řadu let později prokázal i mně z rukou mé homeopatky velkou, myslím zásadní službu svým hlubokým působením. Ovlivnil více než jsem očekával.

Vedle léčení a studování (absolvované homeopatické vzdělání)  přišlo i přednášení a výuka v Homeopatické škole ČLHS. V roce 1999 vznikl časopis Homeopatické listy. S radostí jsem ho 9  let vedl.

V roce 2010 mi vyšla knížka o léčení akutních dětských nemocí Homeopatie a děti v nakladatelství Grada. Má za sebou 3 vydání a k dostání je nejlépe na internetu Grady, přímo u nás na Homeopatické klinice Arnica a u dobrých knihkupců.

Od roku 2007 jezdím za homeopatickou inspirací do ciziny. Každoročně se na kongresech a konferencích setkávám s kolegy z celého světa. Jsou to opravdu silná setkání s tím nejlepším, co současná světová homeopatie přináší. Návrat do každodenní homeopatické praxe je pak vždy s novou energií a chutí do dalšího léčení.

V červnu 2014 jsem předal svoji dětskou ordinaci do rukou mladé kolegyně.

Rád se od srpna 2014 soustředím výhradně na homeopatické léčení pacientů od kojenečků  až po nejzralejší dospělé pacienty a na přípravu druhé homeopatické knížky. Je o čem psát.

Od roku 2013 jsem členem expertní skupiny ECH ( Evropská komise pro homeopatii) při Evropském parlamentu. Tato pracovní skupina připravuje evropskou normu pro postgraduální vzdělávání lékařů v homeopatii.

 

Homeopatičtí pacienti jsou mými nejlepšími učiteli. Vyléčení, která jsme společně zažili a zažíváme, dávají mnohému hlubší smysl. Budete –li potřebovat pro své děti i pro sebe homeopatickou pomoc, budete vítáni.

 

MUDr. Tomáš Karhan